Here is a running tally of all votes for mayoral and municipal candidates in each of the District of Parry Sound’s municipalities.  Bold indicates elected or re-elected.

Town of Parry Sound

Mayoral Candidates:
Jamie McGarvey, 1788 

Chris O’Gram, 225
Dave Williams, 413

Councillor Candidates:
Mark Aman, 388
George Ashford, 705
Vanessa Backman, 1035
Michael Barker, 921
Paul Borneman, 1453
Roger Burden, 1095
Jamie Chapman, 505
Brian Fisher, 572
Albert Fuller, 560
Brad Horne, 1022
Bonnie Keith, 1516
Doug McCann, 1070
Daniel Predie, 275
Lee-Ann Turner, 616

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board
John Cochrane,  2106 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)
Howard Wesley, 1764 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)

Simcoe Muskoka District Catholic School Board
Carol Corriveau-Truchon – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Conseil Scholaire de District Catholique Mon Avenir
Ryan Malenfant,  0 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)
Claire Thibideau, 1 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)

Question on the Ballot
Are you in favour of the fluoridation of the public water supply of this municipality?

Yes, 882
No, 1506

Seguin Township

Mayoral Candidates:
Mario Buszynski, 1474
Ann MacDiarmid, 2135
Mark Stivrins, 651

Councillor Candidates:

Ward 1
Dale Graves, 360
Daryle Moffatt, 487

Ward 2
Janet Borneman, 206
Art Coles, 418
Mark McEwen, 65

Ward 3
Rod Osborne, 409

Julia Sek, 358
William Stoneman, 108

Ward 4
Terry Fellner – Acclaimed

Ward 5
Rick Cole, 206
Ted Collins, 320
Steward Coxhead, 118
Helen Gage, 148

Ward 6
John Aiken, 44
Gail Finnson, 340
Randy Patten, 136

Municipality of McDougall

Mayoral Candidates:
Dale Robinson – Acclaimed

Councillor Candidates:
Joel Constable, 853

Kim Dixon, 799
Lynne Gregory, 798
Lewis Malott, 675
Joe Ryman, 678

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board Zone 3
Robert Learn – Acclaimed

Simcoe Muskoka Catholic District School Board
Carol Corriveau-Truchon – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Conseil Scholaire de District Catholique Mon Avenir
Ryan Malenfant,  0 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)
Claire Thibideau, 1 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)

Municipality of Whitestone

Mayoral Candidates:
Chris Armstrong – Acclaimed

Councillor Candidates:
George Comrie
Ken Corbett
Joseph Lamb
Joseph McEwen
Beth Gorham-Matthews
Tracey Shantz Sears
Brian Woods

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board Zone 3
Robert Learn – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Carling Township

Mayoral Candidates:
Mike Konoval – Acclaimed

Councillor Candidates:
Steve Crookshank, 603

Terry Gilbert, 611
Roy Milligan, 476
Sid Larson, 476
Susan Murphy, 705
Debbie Crocker, 606

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board
John Cochrane, 2106 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)
Howard Wesley, 1764 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)

Simcoe Muskoka District Catholic School Board
Carol Corriveau-Truchon – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Conseil Scholaire de District Catholique Mon Avenir
Ryan Malenfant, 0 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)
Claire Thibideau, 1 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)

Township of Archipelago

Reeve Candidates:
Bert Liverance – Acclaimed

Councillor Candidates:

Ward 1
Greg Andrews, 185

Laurie Emery, 278
Tom Lundy, 168

Ward 2
Peter Frost – Acclaimed

Ward 3
Gary French, 223
Earl Manners, 260
Scott Sheard, 283
Ken Williams

Ward 4
David Ashley, 415

Alice Barton, 408
Michael Ugarenko, 191
Rick Zanussi, 342

Ward 5
Ian Mead – Acclaimed

Ward 6
Jim Gilchrist, 133
Grant Walker, 140

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board Zone 4
John Cochrane, 2106 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)
Howard Wesley, 1764 *(Still to hear total from remaining members from Zone 4)

Near North District School Board Zone 3
Robert Learn – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Township of McKellar

Reeve Candidates:
Bonnie Beier, 460
Peter D. Hopkins, 972

Councillor Candidates:
Marco Ancinelli, 657

Jaden Bier, 284
Don Carmichael, 866
Morley Haskim, 906
Mike Kekkonen, 799
David Moore, 477
Debbie Zulak, 648

School Board Trustee Candidates:

Near North District School Board Zone 3
Robert Learn – Acclaimed

Simcoe Muskoka Catholic District School Board
Carol Corriveau-Truchon – Acclaimed

Le Conseil Scholaire Public de Nord-Est de L’Ontario (Secteur A)
Denis Boyer – Acclaimed

Conseil Scholaire de District Catholique Mon Avenir
Ryan Malenfant, 0 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)
Claire Thibideau, 1 *(Still to hear total from Lead Municipality – Barrie)